קהילה ותרבות

צעירים וצעירות יוצאים בשאלה מגיעים אל העולם החילוני עם פערים משמעותיים בכל הקשור לתרבות על גווניה השונים. פערים אלו נובעים בעיקר בשל היעדר לימודי ליבה, חיים בקהילה סגורה וממודרת ומניעת חשיפה לעולם החילוני בעיקר בכל הקשור לתרבות – אמנות, ספרות, תיאטרון, ידיעת הארץ ועוד.

עם זאת, צעירים וצעירות יוצאים בשאלה הם בעלי כוח ועוצמה מיוחדים היכולים להצמיח מנהיגות ישראלית אחרת אם יקבלו הדרכה, כלים מתאימים ועולם מושגים חדש. עמותת הלל נותנת במה לביטוי, ליוזמות ולהתארגנויות של יוצאים ויוצאות בשאלה כדי שיוכלו להוביל ולגבש בעצמם קהילת צעירים פורצת דרך.

תרבות

פעילויות ארציות הקשורות בהיכרות עם הארץ כמו טיולים, מפגשים, הרצאות ועוד, וכן פעילויות תרבות ופנאי כגון מופעי רוק של מיטב האמנים בארץ, סדנאות כתיבה, DJ, בישול, מועדון חברתי, ארוחות שישי ועוד.
בנוסף לכך מציינים חגים ומועדים אשר לא באים לידי ביטוי בחברה החרדית, במקביל לציון החגים היהודיים, כמו יום השואה, יום הזיכרון והעצמאות, חודש הגאווה, יום הסיגד ועוד.
בכל סניפי העמותה פועלים רכז/ת קהילה ותרבות אשר אחראים על יצירת הקשר עם היוצאים, בירור ומיפוי הצרכים, עידוד היוצאים להציע יוזמות חדשות וסיוע בהוצאתן אל הפועל.

יצירת קהילה

מדי שנה מקיימת העמותה קורס הכשרה להתנדבות ליוצאים ויוצאות בולטים בקרב העמותה. קורס זה מקנה כלים המאפשרים לסייע ליוצאים אחרים להוביל יוזמות חדשות בתוך ומחוץ לעמותה וכן להשתלב בפעילויות השונות בעמותה כמו קבלת פנים, קו פתוח ועוד.
כאשר היוצא/ת מוצבים במרכז הם יכולים לקחת אחריות, להשפיע על הנעשה בעמותה ולעודד מנהיגות צעירה, כך שבעתיד יוכלו לפעול בעצמם  לשנות את המדיניות הנהוגה כלפי קהילת היוצאים והיוצאות – לא רק בהלל אלא בכל הארץ.

חשיפה לקהילות צעירים

עמותת הלל מבינה את החשיבות בהשתלבות היוצאים והיוצאות בחברה הישראלית ופועלת על מנת שלא תקום קהילה סגורה אלטרנטיבית לזו החרדית. לצורך כך מתקיימים מפגשים עם קהילות צעירים הפועלות בערים השונות המעודדים אותם לקחת חלק פעיל ביוזמות השונות המתגבשות.  הלל פועלת ליצירת שיתופי פעולה משמעותיים בין הקהילות השונות מתוך מטרה להכיר את הגוונים השונים בחברה הישראלית וליצור דיאלוג על בסיס "הטוב המשותף".

התנדבות

כחלק מחשיפת היוצאים והיוצאות לחברה הישראלית, הלל מעודדת יציאה להתנדבות בארגונים שונים הפועלים בארץ. דגש מיוחד ניתן להתנדבות במהלך הלימודים והשהות בדירות המעבר. כחלק ממלגת הלל נדרשים הצעירים והצעירות להתנדב בהיקף שעות מוגדר מראש, ומוטלת עליהם האחריות לאתר מקומות התנדבות משמעותיים.