כמה מילים על קורס ההכשרה למתנדבים


קורס ההכשרה למתנדבים מנקודת מבט אישית של מתנדבת

מאת אחינועם - ה.ל.לתון - מרץ  2008 


קורס ההכשרה למתנדבים מפגיש אותם לראשונה עם עולמם של היוצאים לשאלה, ונותן להם כלים להתמודדות עם קשיים שעולים בדרך.


לעולם לא אשכח את סערת הרגשות שאחזה בי לאחר המפגש הראשון למתנדבים. פשוט לא הצלחתי להפסיק לחשוב על הסיפורים האישיים שחלקו עמנו שניים מהיוצאים, על כוחות הנפש שנדרשו להם כדי לעבור תהליך טעון כל כך של יציאה לשאלה, ועל העובדה שאני בעצם לא יודעת כלום על חברה שמהווה חלק גדול כל כך מהאוכלוסייה.

זה אולי יישמע מוזר, אבל התחושה כי קורס ההכשרה למתנדבים פותח צוהר לעולם חדש ולא מוכר, היא משותפת לרבים מהמשתתפים בקורס. הקורס מפגיש אותנו, המתנדבים, עם העולם החרדי, אותו הכרנו היכרות שטחית בלבד דרך קרובי משפחה רחוקים או קרובים (סבא שלנו היה רב...), דרך שמועות או מצבים שנתקלנו בהם או דרך התקשורת שאינה, איך אומרים, מפרגנת במיוחד.

בנוסף הקורס מפגיש אותנו, בצורה ישירה ועקיפה, עם היוצאים לשאלה, עם ההתלבטויות הקשות איתן הם מתמודדים, עם הפחדים, הבדידות והבלבול מהעולם החילוני, שלנו נראה כל כך פשוט ו"רגיל". אנו, שרואים בעולם זה עולם חופשי, אופטימי, מלא באפשרויות בחירה שמאפשרות הגשמה אישית וחשיפה לכל כך הרבה דברים חיוביים (ובהם תרבות, השכלה, יצירה ועוד), מגלים לפתע שעבורם היציאה לעולם זה כרוכה בהתמודדויות קשות ובבלבול רב, ושהרבה מהם מתקשים בצעדיהם הראשונים בעולם זה.

 

אחת החוויות החזקות והמשמעותיות ביותר עבורנו הם המפגשים עם היוצאים לשאלה. אז ניתנת לנו האפשרות לשמוע ממקור ראשון את הסיפורים, החוויות והלבטים האישיים, ולהבין טוב יותר את המצב בו נמצאים היוצאים. באחד מהמפגשים ביצענו סימולציות של שיחות המגיעות אל הקו הפתוח, כשאת הצד המתקשר גילמו, כמובן, היוצאים. במפגש זה התנסינו בשיחות טלפון "אמיתיות", שאִפשרו לנו להתוודע למצבים שונים, לקשיים ולשאלות שעולים בשיחת הטלפון הראשונה של היוצא לשאלה לה.ל.ל.

אין ספק כי היוצאים לא עשו לנו חיים קלים. הם העמיסו קשיים, היו לעתים תקיפים ולעתים היו שתקנים ו"קשים לפיצוח". חלקם אף גילו ציניות מצד אחד ורגישות יתר מהצד השני (אחד היוצאים אף בחן את תגובתי לבכי קורע לב). זה לא היה קל (עבור המתנדבים. נראה היה שהיוצאים דווקא נהנו מהמשחק) – אך סימולציות אלה, עם כל הקשיים והמבוכה שהיו כרוכים בהן, הן הדרך הטובה ביותר ללמוד כיצד עלינו להתנהג בזמן אמת, במטרה להעניק את העזרה המקסימלית ליוצא שמתקשר. 

 

הקורס מכשיר אותנו, מעבר להתנדבות בקו הפתוח, גם להתנדבות כמלווים. באמצעות סימולציות שונות, פעילויות ודיונים סוערים, אנו מקבלים את הכלים לליווי היוצא לשאלה. אנו לומדים מה עלינו לעשות, ממה יש להימנע וכיצד עלינו לנהוג במצבים שונים.

 

קורס ההכשרה למתנדבים תורם לי, כמתנדבת, רבות – הן מבחינת החשיפה לחברה שלמה, שמתברר שלא ידעתי עליה כלום (דבר שלא מתאפשר לרוב הציבור), והן מבחינת הכלים שהוא נותן לי להתמודדות עם נושאים טעונים רגשית ואף קשים פיזית, הקשורים לתהליך היציאה לשאלה שעובר היוצא.

הקורס מועבר בצורה מעניינת ופעילה, הודות לרפי, להדס וליעל, וכמובן הודות ליוצאים לשאלה – וזו הזדמנות מצוינת להודות ליוצאים ששיתפו אותנו בחלק משמעותי ואישי כל כך של חייהם, ובכך עזרו (ועודם עוזרים) לנו רבות בתהליך ההכשרה.

 


Hillel on Facebook Hillel on Twitter Hillel on Youtube
הקו הפתוח 1-700-70-70-73
שעות מענה

חיפה והצפון / תל אביב

א'-ה' 22:00-18:30 


ירושלים

 א'-ה' 22:00-19:00 

ליצירת קשר מטלפון כשר מכל הארץ התקשרו ל 050-9332212