ספרות על יהדות וחרדים

זולדן דוד, חרדים לגורלם, ידיעות אחרונות, 2009

ב-25 בינואר 1999, לאחר מאמצים ממושכים, נפל דבר בישראל" כשלושים נערים חרדים גויסו לצה"ל, במסגרת המאפשרת להם לשרת במסלול קרבי תוך הקפדה על אורח חייהם כחרדים. חרדים לגורלם הוא סיפורם המרתק של החיילים הראשונים בגדוד הנח"ל החרדי. החיילים החרדים, שלא כחבריהם לשירות, נאלצו לשלם מחיר אישי עוד בטרם גיוסם: גורמים רבים בהנהגה החרדית התנגדו נמרצות לרעיון מחשש פן גיוסם של חרדים, לאחר עשרות שנים של פטור מוחלט מן השירות הצבאי, יביא למהפכה שתבקיע את החומה שהקימה החברה החרדית סביב עצמה. על בחורים ששקלו להתגייס הופעלו לחצים מצד ההורים, מחנכים ורבנים, ורבים לא עמדו בלחץ ונסוגו מהחלטתם. דוד זולדן חושף באומץ פרטים שלא נודעו עד כה על התהליך הארוך והמורכב שבו התגבש רעיון היחידה החרדית בצה"ל; על הפוליטיקאים שתמכו ועל אלה שהתחמקו; על הרבנים שהתלבטו, ועל ההורים שחששו כי על הבן המתגייס יוטל "אות קין" שיפריע לו בשידוך בבוא העת. הוא מספר על ההתמודדות הראשונה של הנערים החרדים עם החברה החילונית, על הפיתויים - ועל העמידה בהם.
 

חרדים לגורלם הוא ספר חובה לכל אזרח ישראלי, המאמין כי ניתן וצריך לשאוף ולאחדות השורות בעם, וכי שילובם המלא של החרדים בחברה הישראלית חייב להיעשות ללא כפייה, ברגישות ובהבנה.


 דוד זולדן, 28, הוא בוגר המחזור הראשון של הנח"ל החרדי. כבן למשפחה חרדית מזכרון יעקב, התחנך במוסדות חרדיים ולמד בישיבה במרכז הארץ. בתום שירות החובה התגייס לצבא הקבע ושירת כרס"ר יחידה. כיום הוא משמש עיתונאי ועורך. זולדן הוא חבר תנועת "הפורום לשיוויון בנטל", שחרתה על דגלה את המלחמה בהשתמטות מצה"ל.
 


Hillel on Facebook Hillel on Twitter Hillel on Youtube
הקו הפתוח 1-700-70-70-73
שעות מענה

חיפה והצפון / תל אביב

א'-ה' 22:00-18:30 


ירושלים

 א'-ה' 22:00-19:00 

ליצירת קשר מטלפון כשר מכל הארץ התקשרו ל 053-9527976