עצות ליוצאים לשאלה

1. כספים

הכנסות מול הוצאות                           

כדאי לסכם מראש את ההכנסה הצפויה, ועל פי ההכנסה לחשב את ההוצאות: לדיור, מזון, ביגוד, טלפון נייד, טלוויזיה בכבלים, חדר כושר, סיגריות, נסיעות ועוד.

כדאי בתחילת כל חודש לסדר שני טורים: טור אחד מיועד להוצאות וטור שני להכנסות ולהגיע ביניהם לאיזון. כדאי לתכנן תקציב גולמי מספר חודשים קדימה, ולבצע מעקב ושיפורים במשך הזמן. אם יש גישה למחשב, מומלץ להשתמש בו למטרה זו (תוכנת אקסל הכי מתאימה).


פתיחת חשבון בנק

כיום אין דרך להסתדר עם כספים אלא באמצעות בנקים. ברוב מקומות העבודה התשלום מבוצע באמצעות צ'קים או ישירות לחשבון הבנק.

א.      יש לפתוח חשבון עובר ושב – לכל בנק יש הנחיות של סכום הפקדה מינימלי כדי לפתוח חשבון.

ב.      עם פתיחת החשבון יש להזמין פנקס צ'קים – בכל פנקס ישנם 25 צ'קים.

ג.       יש להקפיד שהוצאת הכספים תהיה תמיד פחות מהסכום הנמצא בחשבון. זאת מפני שהבנקים גובים ריבית גבוהה מאד על "אוברדרפט" וכדאי להימנע ממצב זה.        

         הבנקים לא מאפשרים כלל חריגה מהמסגרת שהוסכמה מראש.

 ד.     במידה ויהיה בידי היוצא סכום כסף המיועד לחסכון, כדאי יהיה לברר בבנק באילו תנאים משולמת ריבית גבוהה יותר על ידי הבנק: על ידי הפקדה שבועית, הפקדה חודשית וכו'.

ה.    מומלץ לבעלי כרטיס אשראי לעקוב אחרי פירוט הקניות בסוף החודש, כדי להימנע מטעויות וגניבות.

בבנקים הקטנים יותר- בנק מזרחי והבנק הבינלאומי - העמלות קטנות יותר, ובמיוחד בבנק המזרחי, לעומת הבנקים הגדולים: בנק הפועלים, בנק לאומי ובנק דיסקונט.

בתל-אביב ובירושלים ישנם מתנדבים שניתן להתייעץ איתם בכל הנוגע לנושאים כספיים, וניתן להיעזר בהם לתיכנון התקציב החודשי.

אם נקלעתם לחובות יש להימנע מלקיחת הלוואות ב"שוק האפור"- מלווי כספים שגובים ריבית כל-כך גבוהה על סכום ההלוואה, עד כי לעיתים קרובות לא ניתן לעמוד בהחזר.

סטודנטים יכולים לקחת הלוואות גדולות בריבית נמוכה מבנק לאומי ובנק הפועלים.

כדאי מאד לעבוד במקום עבודה מסודר עם תלושי משכורת ולא לעבוד ב"שחור" או עם כל מיני הסדרים שבסופו של דבר תצאו מהם ניזוקים.

 

2. ביטוח לאומי, בריאות 

ביטוח לאומי

חובה על היוצא לדאוג לכך שיהיה מבוטח באחת מקופות החולים. הקופות הגדולות הינן: קופת החולים הכללית ומכבי.
מגיל 18 חובה לשלם ביטוח לאומי, ואם לא משלמים מצטברים חוב וריבית.סטודנטים וחיילים מבוטחים בביטוח לאומי באופן אוטומטי. סטודנטים צריכים לשלם כל חודש כ-100 ש"ח במקום 170 ש"ח, וחיילים מבוטחים חינם.

ישנם מקומות עבודה המשלמים ביטוח לאומי למועסקים על ידם, אלה שלא משולם עבורם הביטוח – חייבים לפנות למשרדי הביטוח הלאומי ולהסדיר את התשלומים השוטפים.

בריאות

מגיל 18 חובה לשלם ביטוח לאומי, ואם לא משלמים מצטברים חוב וריבית.סטודנטים וחיילים מבוטחים בביטוח לאומי באופן אוטומטי. סטודנטים צריכים לשלם כל חודש סכום מופחת, וחיילים מבוטחים חינם.

טיפול שיניים

ניתן לקבל במחיר מוזל בבתי הספר לרפואה באוניברסיטה העברית בירושלים ובאוניברסיטת תל-אביב. שרות זה ניתן לסטודנטים בלבד. כדאי לבצע בדיקה שגרתית פעם או פעמיים בשנה.

בדיקת עיניים ומשקפיים

ניתן לעשות בדיקות ולרכוש משקפיים במחירים זולים ב"מכללת הדסה"-בית ספר לאופטומטריה בירושלים. בשני המקרים הטיפולים נעשים בידי סטודנטים בפיקוח מורים שהינם רופאים.

חשוב: לא להזניח את נושאי הבריאות ובעיקר את טיפולי השיניים. הזנחה יכולה לגרום מאוחר יותר להוצאות גדולות.

 

3. שירות פסיכולוגי

ניתן לקבל סיוע פסיכולוגי ממטפלים המתנדבים בעמותת ה.ל.ל - לקבלת הסיוע צרו קשר עם המלווה שלכם או עם רכז הסניף. 

 

4. חיפוש דירה

עדיף לחפש דירה שעלותה תהיה לא יותר מ- 40% מסך ההכנסה החודשית. 

דרך החישוב: סך ההכנסה כפול 0.4. כלומר: אם ההכנסה הצפויה היא 2,500 ₪  בחודש, הדיור שאותו צריך לחפש יהיה בגבולות 1000 ₪ בחודש. 
יש לוודא שהסכום הנ"ל יכסה גם הוצאות חשמל, מים, גז וארנונה (אם המשכיר פנסיונר כדאי להגיע איתו להסדר שהוא ישלם את הארנונה המופחתת. בערים מסויימות יש גם הנחה לסטודנטים על הארנונה. יוצא, שהצבא הכיר בו כ"חייל בודד", מקבל מהצבא השתתפות בשכר הדירה וגם מענק חודשי קבוע נוסף על המשכורת החודשית. 
מומלץ ביותר לשכור דירה עם חוזה שכירות מסודר ולא עם "כספים שחורים"- בסניפי ה.ל.ל ישנם עורכי-דין שניתן להיעזר בהם לפני חתימת חוזה שכירות.

חסכון בחשמל: יש לכבות חשמל בחדרים בהם לא נמצאים ולהשתמש בנורות חסכוניות. הדלקת דוד מים: מספיק 30-45 דקות לפני המקלחת, כדאי לשים טיימר כיבוי. לא להשאיר את התנור החשמלי (המשמש  לחימום החדר) דולק – מאחר ותנור צורך חשמל רב. החימום במזגן זול יותר מאשר בתנור חימום ספירלי או ברדיאטור.

חסכון במים: כל נזילה יש לתקן מיד כדי לחסוך במים (חובה על בעל הבית להשכיר את הדירה כשכל הברזים תקינים).


 

5. טיפים להעברת דירה

- רצוי מאוד לחייב את החברה להגיע לתת הצעת מחיר, כדי למנוע טריקים ביום המעבר.
- להבהיר למובילים כבר בדלת שאין תוספות. אם הם לא יכולים לקיים את ההובלה במחיר שסוכם, הם מוזמנים להסתובב       וללכת. להיות קשוח בנושא הזה... הם יודעים שאתה לחוץ ורוצים להשחיל לך עוד 500 שקל.

- רצוי לוודא שיש ביטוח אבל חשוב מאוד לזכור שזה ביטוח שלהם ולא שלך... הם מחויבים כלפיך לכל נזק אם יש או אם אין להם ביטוח... הביטוח רלוונטי יותר למקרה שגונבים את המשאית עם כל הדירה שלך בפנים או שהיא מעורבת בתאונה שגורמת לרכוש שלך נזק של 50,000 ש"ח, ופחות למקרה של נזק עקב הובלה רשלנית (מכות, שריטות וכו').

- לקחת את הדברים החשובים בעצמך.

- ביום המעבר: תחשוב שאתה נוסע ליומיים (לפחות) לצימר ותארוז תיק בהתאם... וקח אותו איתך.


* המלצה למובילים ובעלי מקצוע בכלל ניתן לקבל באתר מידרג (על אחריותו של המזמין בלבד).


6. מכשירי חשמל, ריהוט וחפצים שונים

מכשירי חשמל הם יקרים יחסית. מומלץ ליוצאים לפרסם הודעה בסניף ה.ל.ל על הצורך במכשיר חשמל. תמיד כדאי לברר ב-ה.ל.ל אם במקרה הגיע לסניף מכשיר חשמלי שאתם צריכים. 

ישנם אתרים באינטרנט שבהם ניתן לפרסם ולמצוא ריהוט, מכשירי חשמל ודברים נוספים. כתובות של אתרי יד שניה לדוגמא: לוקליסטה, יד שנייה ו- אגורה.

כמו כן, ל-ה.ל.ל ישנו הסכם עם עמותת "מאיר פנים - כח לתת"- ניתן להשיג דרכם ריהוט ומכשירי חשמל חינם. (טל: 1-800-360-560).

  

7. מזון

המזון תופס מקום נכבד מבחינת עלויות הקיום ולכן כדאי להקדיש מחשבה איך לצמצם את ההוצאה עליו. הרבה יותר זול והרבה יותר בריא להכין אוכל בבית  עם מצרכים שקונים בסופרמרקטים.  

מוצרי חלב: חשוב לבדוק את תאריך תפוגת המוצרים לפני שקונים אותם. לדוגמא, מוצרי חלב שומרים על טריות רק מספר ימים ולכן לא כדאי להכין מראש כמות גדולה מדי, שעשויה להתקלקל.

לחם: כדאי לקנות לחם אחיד רגיל. ניתן להקפיאו בפריזר בתוך שקית ניילון. כדאי לפרוס את הלחם מראש לפני ההקפאה. כדאי להוציא את הלחם מהפריזר לצורך הפשרה כשעה מראש לפני השימוש, אפשר להפשיר בטוסטר או במיקרוגל.

ירקות ופירות: המקום הטוב והזול ביותר לקניה הוא בשווקים. בשעות אחה"צ המאוחרים או בשעות הערב, לפני סגירת השווקים ניתן לקנות ירקות ופירות במחירים מוזלים בצורה משמעותית.

כנ"ל ניתן גם למצוא: לחם, לחמניות ופיתות במחירים זולים במיוחד. בשעות כאלה ניתן גם להתמקח עם המוכרים. כדאי לקנות בשווקים גם חומרי ניקיון, מומלץ לא לקנות מוצרי מזון המתקלקלים בעמדם בשמש כמו קופסאות שימורים או ביצים.


8. בגדים ונעליים

בסניפי ה.ל.ל יש ארון עם בגדים והיוצאים והיוצאות מוזמנים לבחור ולקחת את מה שמתאים להם. הבגדים נתרמים על ידי משפחות מתנדבות וגם על ידי יצרני בגדים. המקום הטוב והזול ביותר לרכישת בגדים הינו בשווקים.

בתל-אביב: בשוק בצלאל (ליד פינת רחוב המלך ג'ורג'-אלנבי) ובשוק הכרמל (הנמצא בהמשך רח' המלך ג'ורג' מעברו השני של רח' אלנבי). שני השווקים קרובים מאד אחד לשני. רחוב אלנבי עצמו הוא רחוב שיש בו חנויות הלבשה זולות. אפשרות נוספת לביגוד זול היא קנייה בחנויות יד שנייה.ניתן למדוד את הבגדים בחנויות הנמצאות מצידי רח' הכרמל (לא בדוכנים) ובכל החנויות בשוק בצלאל.

המקום הטוב ביותר לקניית נעליים הוא רחוב נוה-שאנן (במתחם התחנה המרכזית הישנה). בחנויות קיימות נעליים באיכויות ובמחירים שונים.

חובה  להתמקח!!! ניתן להוריד מחירים בצורה משמעותית (לפעמים עד חצי המחיר).

בירושלים: מפוזרים בזארים בכל רחבי העיר. חנויות של נעליים במחירים סבירים ברחוב יפו.


9. מספרה

קיימים בתי ספר לספָּרים בהם עלויות התספורת נמוכות בצורה משמעותית מאשר במספרות רגילות.
 

 קישורים

סהר - סיוע והקשבה ברשת

הוראות הפעלה ליוצאים בשאלה

תמיכה נפשית וייעוץ כלכלי  - באתר ה.ל.ל

ארגון פעמונים - ליווי ויעוץ כלכלי ליחידים ומשפחות

פורום חרדים בעל כורחם - תפוז

פורום יוצאים בשאלה - תפוז

TAZOOZ - כתיבת קורות חיים בקלות

כל זכות - מאגר המידע המקיף ביותר על זכויות תושבי ישראל והדרך למימושן

פורטל עדכני בנושא זכויות ומימוש זכויות

Yelem - אתר מידע ותמיכה לצעירים

בנפשי - האתר לתהליכי טיפול וייעוץ ברשת

החממה - הכוונה, יעוץ וסיוע לצעירים (בהשכלה, תעסוקה, פיתוח והעצמה אישית)

כאן גרים - לוח חיפוש דירות

לוח דרושים חינם (כולל מדריך למציאת עבודה)


Hillel on Facebook Hillel on Twitter Hillel on Youtube
הקו הפתוח 1-700-70-70-73
שעות מענה

חיפה והצפון / תל אביב

א'-ה' 22:00-18:30 


ירושלים

 א'-ה' 22:00-19:00 

ליצירת קשר מטלפון כשר מכל הארץ התקשרו ל 050-9332212